I. Dönem Veli-Öğretmen Toplantısı ve OAB Görüşmeleri

Değerli KAL Velileri,

16 Aralık 2017 tarihinde, okulumuzda yapılan Veli Toplantısı’na katılarak bizimle; bilgi, görüş ve önerilerini paylaşan, heyecanımıza ortak olup, çocuklar için hedeflediğimiz çalışmaları desteklemeye gönüllü olan velilerimize teşekkür ediyoruz.

Veli Toplantısı öncesi yaptığımız çağrıya yanıt vererek Akademi Kitap Kafe salonunda kahvaltılı toplantımıza katılan Veli Temsilcisi arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ederiz. Bu toplantı sırasında alınan notları da aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Bilgi Notu: Veli-Öğretmen görüşmelerinin uzamasıyla toplantı zamanlamasında yaşanan aksaklıktan dolayı, sınıflarına uğrayamadığımız, görüşemediğimiz velilerimiz, sınıflarındaki veli temsilcisi ile görüşebilir ya da isterlerse kaloabveliiletisim@gmail.com adresinden e-posta yoluyla veya www.kaloab.org sitemiz üzerinden bizimle iletişim kurabilirler. Birebir görüşme dileyen velilerimiz ise, hafta içi okul saatlerinde OAB odasına gelerek görüşebilirler.

Saygılarımızla,

Kadıköy Anadolu Lisesi Okul-Aile Birliği

Hatırlatma: Maddi, manevi her türlü desteğinizi ve bağışlarınızı beklediğimizi tekrar hatırlatırken, IBAN numaramızı da bilgilerinize sunarız.

Kadıköy Okul Aile Birliği Banka Hesap Bilgisi
IBAN : TR42 0001 0006 8005 0763 8650 06

I. Okul Aile Birliği – Veli Temsilcileri Toplantısı Notları

Tarih: 16.12.2017 – Yer: Akademi 1971 Kitapevi Cafe (Kadıköy)

Katılımcılar:

Sn. Meryem Özörnek (12F), Sn. Süheyla Şahinol (11B), Sn. Ferzan Kuşçular(11I), Sn. Seda Yerlikaya(11D). Sn. Nihal Türe Yıldırım(9D), Sn. Hanife Kıvrak (10F), Sn. Ferahnaz Ermutlu (11J), Sn. Meral Belin (9B), Sn. Gülay Ataç (11C), Sn. Canan Ünlü (9G), Sn. Birsel Sezer (11E), Sn. Cem Kılınç (9A); Sn. Erdoğan Arkış (12C- Veli Meclisi Üyesi), Sn. Ahmet Doğan (10A- Veli Meclisi Üyesi) ve Okul-Aile Birliğini temsilen; Cihan Erdönmez (OAB); Hülya Şen (OAB), Esra Doğan (OAB), Aylin Öner (OAB), Şule Küçükoğlu (OAB), Kemal Karaarslan (OAB); Figen Banu Kundak (OAB),  Gülören Balcı Demir (OAB), A. Oğuz Gülay (OAB).

Toplantı Notları:
1) KAL OAB, yıllık yaklaşık iki milyon bütçesi olan bir işletme ve sadece gönüllü velilerce yönetiliyor. Başlıca finans kaynakları, kiralar (Kantin, Spor Salonu, Duru Tiyatro) ve veli bağışları.

2) Personel İhtiyacı: Veliler olarak devletin maliyetini karşıladığı 2 personel dışında veliler olarak çalıştırılan 16 personel var ve personel giderleri en büyük düzenli giderlerden (aylık olarak
60.000 TL ye yaklaşıyor).

Bu 16 personelin dağılımı şöyle:
a. 2 Kişi, Sektreter (Md. ve Md.Yrd. yanında görevli)
b. 1 Kişi, Çayocağı Görevlisi (Md.,Md.Yrd, Öğretmenler odası çay servisi ve temizlik görevlisi).
c. 1 Kişi, Hemşire
d. 1 Kişi, Ustabaşı (Bektaş Usta, okulun tüm bakım-onarım işleri)
e. 3 Kişi, Güvenlik Görevlisi (7*24 dönüşümlü fazla mesai yaptırılarak çalıştırılıyor)
f. 1 Kişi, Hizmetli (Hakan Bey: fotokopi, banka işleri ve temizlik görevlilerinin organizasyonu)
g. 4 Kişi, Temizlik Görevlisi

3) Güvenlik görevlisi sayısını 1 kişi; temizlik görevlisi sayısını 3 kişi arttırmak gerekiyor. 4 kişilik Temizlik Görevlisi ile en çok sıkıntı duyulan tuvaletlerin sürekli bakımlı ve temiz kalması sağlanamıyor.
4) Kantin Sorunu: Kantinci kira sözleşmesine itiraza hazırlanıyor. Bilirkişi ile demirbaş tespiti yaptırmış (Yaklaşık 300.000 TL). Şu ana kadar yaklaşık 15.000 olan aylık kirasını düzenli yatırdı. Bu durum nedeniyle, yakında bu gelir kaynağını kaybetme ihtimalimiz var.

5) Beslenme: Pansiyonun resmi açılışını takiben gündüzlü öğrencilerimizin de öğlen yemeğinden ücreti karşılığı faydalanmaları sağlanarak yemek sorunu aşılacak.

6) Bu tarih yaklaştığında düzenli yemek yiyecek öğrencilerimizin sayısının tespiti için temsilcilerimizden; sağlıklı menülerin hazırlanması için diyetisyen/beslenme uzmanı velilerimizden
destek istenecek.

7) Eğitim Kalitesini artırmak üzere öncelikli olan konulardan biri fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarlarının donatılarak derslerde etkin kullanılabilir hale getirilmesi. İlgili zümre hocalarının yaptığı ihtiyaç listesi çalışması sonucunda yaklaşık 90.000 TL bir bütçeye ihtiyaç olduğu görüldü. Bir grup velimizin sponsor bulma çalışmaları sürerken, Fizik hocamız KALEV’den ve velilerimizden destek talep etti.

8) Bilim Şenliği: Öğrencilerimizin, birçok seçkin lisenin de davet edileceği; deney atölyeleri, gösteriler, konferanslar, bilim yarışmaları şeklinde düzenlemeyi hayal ettikleri bir bilim şenliği
hazırlığı var. Bütçe olarak 50.000 TL öngörülüyor.

9) Bundan başka dans festivali, bilim dergisi, matematik dergisi, okul gazetesi, KAL internet tv’si ve Kısa Film Yarışması gibi projeler için destek gerekiyor.

10) Burslar: Rehberlik servisinin yaptığı çalışma sonucunda belirlenen ihtiyaç sahibi öğrencilerimize burs verebilmek için gönüllü olan velilerimiz var. Bu sayının bir kısmı karşılanabiliyor. Geri kalan öğrenciler için OAB hesabında, miktar ne olursa olsun aylık düzenli ödeme yapılması yoluyla bir fon oluşturulması ve buradan burs olarak dağıtılması için velilerimize bir çağrı yapılacak (Örneğin, aylık olarak 1000 velimiz 7,5 TL düzenli gönderse 50 öğrencimize aylık 150 TL burs verebiliriz).

11) İletişim: Okula ilişkin tüm iyileştirmelerin ancak güçlü bir veli birlikteliği (işbirliği, güçlü iletişim ve maddi/manevi destek) ile mümkün olduğuna vurgu yapıldı. İletişimin sağlıklı olması için Veli Temsilcilerinin; Okul İdaresi, OAB ve Veliler arasındaki en önemli halka olduğu belirtildi. Veli Temsilcilerimizden sınıf veli listelerini güncel olarak ve veli mesleklerini de içerecek şekilde elde etmek üzere destek istendi. Sınıf Whatsapp(mesajlaşma) gruplarının da bu şekilde sağlıklı hale getirilmesi sağlanacak.

12) Aylık olarak OAB-Veli Temsilcileri toplantılarının tekrarlanması kararlaştırıldı.

13) OAB nin kurumsal, güvenilir bir yapı olarak ileri yıllara taşınması ve hedeflerinde başarılı olması için velilerimizin seçtiklerini denetleme görevini ihmal etmemeleri istendi. OAB ile iletişim
yolları tekrarlandı:

web: www.kaloab.org: Üyelik ile aylık bilanço ve bütçe gibi mali bilgilerin takibi mümkün.

e-posta: kaloabveliiletisim@gmail.com

Banka: Okul-Aile Birliği IBAN : TR42 0001 0006 8005 0763 8650 06

Yazar: kaloab