KADIKÖY ANADOLU LİSESİ’NDEN KANADA- NEW BRUNSWICK’E UZANAN YOL

Uluslararası Akademik Ortaklık Programları kapsamında Kadıköy Anadolu Lisesi ve Kanada Eğitim Bakalığı arasındaki işbirliği çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Daha önceki yıllarda da öğrencilerinin yurt dışında eğitim almalarına olanak sağlayan Kadıköy Anadolu Lisesi yeni bir anlaşmaya imza atıldı. Kanada Eğitim Bakanlığı New Brunswick eyaleti uluslararası programlar müdürü Bruce MacDonald ve Kadıköy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Fuat Güney’in imzalarıyla gerçekleşen protokol ile öğrenciler lise eğitimlerinin bir kısmını Kanada’da sürdürebilecek veya oradan mezun olabilecek ve Kanada üniversitelerine kabul sürecinde ayrıcalıklı bir konuma gelebileceklerdir. Aynı şekilde Kanada’dan öğrenciler de okulumuzla işbirliği kapsamında okulumuzu ziyaret edip ülkemiz kültürünü tanıyabilecektir..

2014 yılında Türkiye’de ilk defa bir devlet okulu ve eğitim bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında yürütülen programlara katılan öğrencilerin, kendi kültürleri hakkındaki farkındalıklarını arttırarak daha bilinçli ve sorumlu gençler olduklarının, ülkemizin tanıtımına katkı sağladıklarının, sosyal girişimciliklerinin gelişerek, daha aktif bireyler olduklarının, artık küreselleşen dünyada yabancı dil kullanarak kendilerini rahatlıkla ifade edebildiklerinin ve mevcut yurtdışı eğitim olanaklarından faydalandıkları gözlemlenmiştir.

MacDonald, Türkiye’den özellikle KAL’dan gelen öğrencilerin çok etkileyici ve başarılı olduğunu belirtti. MacDonald ziyareti sırasında öğrencilerle görüşerek hem Kanada eğitim sistemi, Kanada liseleri hakkında bilgi verdi; hem de öğrencilerin buradaki gelişim süreçlerini, akademik ve kariyer hedeflerini yakından görme şansı buldu.

Yazar: kaloab